Edgewater Yacht Club, Inc.
6700 Memorial Shoreway NW
Cleveland, Ohio 44102

Yard / Service / Gas Dock:                                 216-281-1518 x 129
Office: 216-281-6470
Bar: 216-281-2441 x 127
Guard: 216-281-5013 x 128
Pool: 216-281-1091 x 130

visit us on Facebook

 

Committee Chairs  /  Departments  /  Officers  /  Staff  /   Trustees
 

Departments

Department Phone Number Extension or Voicemail Box #
Bar 216-281-2441 127
Guard 216-281-5013 128
Office 216-281-6470 133
Office Fax 216-281-0265  
Pool 216-281-1091 130
Yard Building / Gas Dock / Service 216-281-1518 129

Staff

Position Name E-Mail Phone Number
General Manager Ron Wolfe gm@eycweb.com 216-281-6470 voicemail box 124
Office Manager Mary Rocawich accounting@eycweb.com 216-281-6470 voicemail 123
Marketing Manager Christine Matis-Hearn office@eycweb.com 216-281-6470 voicemail 121
Administrative Assistant   reception@eycweb.com 216-281-6470 voicemail 133
Restaurant Manager Abner Cortes restaurant@eycweb.com 216-281-6470 voicemail 122
Bar and Event Manager Kazimer Szymanski bar@eycweb.com 216-281-6470 voicemail 127
Chef Ray Rodriguez chef@eycweb.com 216-281-6470 voicemail 131
Accountant Ed Garrity financial@eycweb.com 216-281-6470 voicemail 133
Facilities Manager (Yard / Gas Dock) John Richards yard@eycweb.com 216-281-1518 voicemail 129
Service Mgr. / Water Asset Mgr. Jinder Ahluwalia service@eycweb.com  216-281-1518 voicemail 129
Junior Sail Camp Maddie Brichacek    



Officers

Position Name Phone Number
Commodore  Commodore Flag  Harvey Peterson  216-554-2327
Vice Commodore  Vice Commodore  Patty Krotseng  216-346-1046
Rear Commodore   Rear Commodore  John Zelli  216-780-8993
Fleet Captain   Fleet Captain  Stuart Butcher  216-650-6256
Treasurer  Treasurer  Nick Lubar  216-767-0382
Secretary  Secretary  Julia Osborne  216-280-0011
Fleet Surgeon   Fleet Surgeon  Nick DiVita  440-346-2159

 Trustees

Position Expires Name
Trustee / Board Chairman 2020 Tim Yanda
Trustee 2021 Jim Herold
Trustee 2021 Ken Block
Trustee 2021 Mark Saffell
Trustee 2022 Sherrie Desmond
Trustee 2022 Duane Wolff
Trustee 2022 Terry Ford III
Trustee 2020 Gretchen Oleski
Trustee 2020 Lee Homyock
Trustee 2021 Robb Finicle
Trustee 2020 John Sukis
Trustee 2022 Aud Jucaitis

Committee Chairs

Committee Name Phone Number
 Audit  Aura Jucaitis  440-360-7153
 Uniforms & Protocol  Duane Wolff  216-272-6851
 Budget  Nick Lubar  216-767-0382
 Catwalk  Ken Block  440-442-7171
 Community Relations  Chip Minshall  216-256-3800
 Coordinating  Craig Kvale  216-268-9620
 Dock Assignment  David Krotseng  216-952-2406
 Documents  Julia Osborne  216-280-0011
 Elections  Pat Callaghan  216-513-6980
 Food, Beverage & Entertainment  Karen Ford  216-398-6872
 Historian  Larry Read  216-252-3333
 House  Craig Kvale  216-268-9620
 I-LYA Delegate  Eric Osborne  216-280-0011
 I-LYA Delegate (Alternate)  Georg Romell  216-375-4676
 Insurance  Chris Gonda  216-533-6770
 Junior Race Team

 

 
 Jr. ILYA Delegate  Georg Romell  216-375-4676
 Junior Sail Camp  Maddie Brichacek  
 Life Member Liason  Ken Block  440-442-7171
 Membership  Karen Kassel  216-570-3776
 Motor & Mast  Don Krolikowski  216-524-8260
 Nominations  Michael Joyce  330-554-3317
 Philanthropy  Suzie Florence  216-374-4704
 Planning  Tim Yanda
  Matt Heisey
 330-554-3317
 216-469-3899
 Race Chairman  Joe Colling  216-496-6368
 Race Week On Shore  Hilary DiCenzi  216-361-7245
 Race Week On Water  Mike Vining  216- 533-3934
 Roster  OFFICE  216-281-6470
 Safety & Security John Vergis  330-704-9553
 Shore / Storage  Ken Block  440-442-7171
 Sponsorship - CRW & 216 Regatta  OFFICE  216-281-6470
 Sponsorship - General  Christine Matis-Hearn  216-281-6470


updated 2/21/2020